Landslaget 2024

Landslagsuttagning 2024

Datum för landslagsuttagningen är 2-5 Maj

Internationella domare: Jan Egil Eide, Sari Mikkilä
Plats: Stockholms Hundsportcentrum, Upplands Väsby
Svensk domare: Madeleine Bereflod

Krav för deltagande på landslagsuttagning i agility 2024,
Regler LLU 2024

Hunden ska 

– ha minst tre (3) felfria placeringar topp 10% i klass 3* Agility mellan 3 April 2023 t.o.m 24 mars 2024 samt påvisa att den i dessa lopp sprungit på 5 m/s eller snabbare.

– ha minst tre (3) felfria placeringar topp 10% i klass 3* Hopp mellan 3 April 2023 t.o.m 24 mars 2024 samt påvisa att den i dessa lopp sprungit på på 5 m/s eller snabbare.

*Tävlingar utomlands i klass 3 får räknas in samt inofficiella klasser och finaler på följande tävlingar: VM, EO, NM, SM. Dessa ska kunna styrkas med bild på resultatlista. 

10% avrundas på samma sätt som uppflyttningspinnar/SM pinnar.
Tex: Vid 10 startande får 1 ekipage resultat tillgodoräknas, vid 11 startande får 2 ekipage resultat tillgodoräknas, vid 20 startande får 2 ekipage resultat tillgodoräknas.

MÄSTERSKAP 2024

EO
1-4 Aug
Southam, England
Domare: Neil Ellis, Sascha Grunder, Reetta Pirttikoski, Daniel Walz, Martin Cavill, Nic Jones

NM
17-18 Aug
Vipperød, Danmark
Domare: Neil Ellis, Gert Bruus

VM
1-4 Octtober
Sentower Park, Opglabbeek, Belgien
Domare: Thora Van Der Stock, Esa Muotka, Rene Blank, Jeremy Manno

 

Landslaget 2024 Small
VM
1  Enya Habel & Party
2  Semir Ajanic & Ruth
3  Markus Lindgren & Sushi
4  Annelie Hermansson & Emmi

EO
1  Enya Habel & Party
2  Semir Ajanic & Ruth
3  Markus Lindgren & Sushi
4  Annelie Hermansson & Emmi
5  Aurora Hultqvist & Bixi
6  Sofie Lourié & Bagge
7  Sanna Rosengren & Filou
8  Ida Edwardsson & Lowe
NM
1  Enya Habel & Party
2  Semir Ajanic & Ruth
3  Markus Lindgren & Sushi
4  Annelie Hermansson & Emmi
5  Aurora Hultqvist & Bixi
6  Sofie Lourié & Bagge
7  Sanna Rosengren & Filou
8  Richard Scholvin & Duva

Landslaget 2024 Medium
VM
1  Maria Ljungdahl & Limpan
2  Dorota Anglart & Kott
3  Linnea Persson & Dio
4  Åsa Emanuelsson & Dia

EO
1 Maria Ljungdahl & Limpan
2 Dorota Anglart & Kott
3 Åsa Emanuelsson & Dia
4 Maria Ljungdahl & Bojan
5 Annelie Hermansson & Dante
6 Sofia Pettersson & Smilla
7 Linda Lindgren & Doris
8 Jenny Lilja Preuthun & Akeela
NM
1 Maria Ljungdahl & Limpan
2 Dorota Anglart & Kott
3 Linnea Persson & Dio
4 Åsa Emanuelsson & Dia
5 Lovisa Hillbom & Loo
6 Maria Ljungdahl & Bojan
7 Anne Karlsson & Signe
8 Annelie Hermansson & Dante

Landslaget 2024 Intermediate
VM
1  Sandra Sjöberg & Hennie
2  Malena Johansson & Tona
3  Jenny Damm & Azta
4  Jenny Damm & Zonia

EO
1  Sandra Sjöberg & Hennie
2  Jenny Damm & Azta
3  Jenny Damm & Zonia
4  Linda Enberg & Ciara
5  Ammy Steen & Sota
6  Camilla Jacobsson & Bam
7  Fanny Häggström & Ada
8  Cecilia Klingberg & Dee

NM
1  Sandra Sjöberg & Hennie
2  Malena Johansson & Tona
3  Jenny Damm & Azta
4   Jenny Damm & Zonia
5   Linda Enberg & Ciara
6   Ammy Steen & Sota
7  Camilla Jacobsson & Bam
8  Hanna Persson & Xena

Landslaget 2024 Large
VM
1 Enya Habel & Zane
2 Emma Eriksson & Essie
3 Malin Simson Cloud & Beyla
4 Annika af Klercker & Vita

EO
1 Enya Habel & Zane
2 Erika Nordberg & Tuva
3 Emma Eriksson & Essie
4 Annika af Klercker & Vita
5 Rebecca Sundqvist & Rex
6 Sabina Håkansson & Ibra
7 Gustav Elgh & Pixi
8 Mette Björne & Bug

NM
1 Enya Habel & Zane
2 Emma Eriksson & Essie
3 Malin Simson Cloud & Beyla
4 Annika af Klercker & Vita
5 Rebecca Sundqvist & Rex
6 Sabina Håkansson & Ibra
7 Gustav Elgh & Pixi
8 Mette Björne & Bug