Ny kanslist & ekonom

Under många år har Sagiks kansli, kassör och ekonomi drivits på konsultbasis av tre olika företag. Nu 2023 tar vi steget och bakar ihop dessa tjänster till en och anställer vår första person.

From 13 mars kommer Maria Beck att arbeta 75% som Sagiks kanslist/ekonom samt stötta styrelsen i deras arbete. Maria har både lång bakgrund som redovisningsekonom samt som aktiv i den svenska agilityvärlden sedan många år tillbaka. Vi är glada att ha Maria ombord och vi ser fram emot att tillsammans fortsätta driva Svenska Agilityklubben framåt.

Detta innebär att vi kommer tacka av Ewa Lundin, som tagit hand om kansliet sedan starten av Svenska Agilityklubben 2015. Vi är väldigt glada och tacksamma att vi haft Ewa under alla dessa år och att hon funnits där för både styrelsen och alla våra medlemmar.

Vi tackar även av Marie Silfver som hjälpt oss med kassörsrollen och redovisningsfirman Compentia som tagit hand om ekonomibiten.

 

 

 

 

Maria Beck med några av sina hundar

Hälsningar,

Styrelsen

Föregående nyhet

NYHETSBREV MARS 2023

Nästa nyhet

Årsmöte 2023

Våra huvudsponsorer